MongoDB to otwarta, dokumentowa baza danych typu NoSQL. NoSQL oznacza "Not Only SQL". Wiele osób nauczyło się baz danych relacyjnych ze względu na ich stosowanie w RDBMS przez wiele lat. Dlatego trudno jest przejść na bazę danych nierelacyjną. MongoDB nie jest jak tradycyjne relacyjne bazy danych oparte na SQL, takie jak MySQL, Oracle itp. Domyślnie przechowuje dane w formacie podobnym do JSON (BSON) (BSON to Binary JSON). Używając BSON zamiast czystego JSON, można znacznie zmniejszyć rozmiar dokumentu. Ponieważ przechowują dane w parach klucz-wartość, te bazy danych są bardzo wydajne w celach odczytu lub zapytań.
 
To nie oznacza, że MongoDB nie obsługuje transakcji ACID. ACID oznacza Atomowość, Spójność, Izolację i Trwałość. Obsługuje operacje atomowe, które zapewniają atomowość na poziomie bazy danych. Na przykład, jeśli zapisujemy wiele dokumentów w kolekcji, to wszystkie te aktualizacje będą operacją atomową. Istnieje wiele zalet korzystania z MongoDB w porównaniu z bazami danych relacyjnymi, takimi jak łatwiejsza konfiguracja replikacji itp. MongoDB jest jedną z najbardziej popularnych baz danych typu NoSQL dostępnych obecnie na rynku. Dzieje się tak ze względu na bogactwo funkcji, elastyczność i łatwość użytkowania. Jego projektowanie jest inspirowane wieloma popularnymi bazami danych, takimi jak Cassandra, Redis itp. Więc, jak zainstalować MongoDB? To pytanie od wieków. Odpowiedź jest tutaj. Instalacja MongoDB na maszynie Linux jest dość prosta. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Jednym z najprostszych sposobów jest korzystanie z menedżera pakietów. W tym przypadku będziemy używać Dnf do zainstalowania MongoDB na maszynie AlmaLinux 8.

Wymagania wstępne

Ten samouczek zakłada, że masz już zainstalowany i działający AlmaLinux 8 na swojej maszynie oraz masz dostęp root do tej maszyny.  

Krok 1. Aktualizacja systemu

Najpierw musisz zaktualizować swój system z najnowszymi listami pakietów, korzystając z polecenia dnf, jak pokazano poniżej.
sudo dnf -y update
Jeśli już to zrobiłeś niedawno, możesz pominąć ten krok.

Krok 2. Instalacja repozytorium MongoDB

Domyślne repozytoria AlmaLinux nie dostarczają pakietu MongoDB, więc musimy dodać niestandardowe repozytorium, aby uzyskać najnowszą obsługiwaną wersję MongoDB. W tym celu dodamy repozytorium MongoDB od dewelopera, jak pokazano poniżej.
sudo nano /etc/yum.repos.d/mongodb.repo
Po otwarciu tego pliku skopiuj i wklej poniższe wiersze i zapisz je z powrotem do pliku, używając klawiszy CTRL+X, Y i ENTER.
[mongodb-org-4.4]
name=MongoDB Repository
baseurl=https://repo.mongodb.org/yum/redhat/$releasever/mongodb-org/4.4/x86_64/
gpgcheck=1
enabled=1
gpgkey=https://www.mongodb.org/static/pgp/server-4.4.asc
Teraz przebuduj katalog repozytoriów systemowych, korzystając z polecenia dnf, jak pokazano poniżej.
sudo dnf update
Aby sprawdzić, czy repozytorium jest poprawnie skonfigurowane czy nie, możesz użyć następującego polecenia.
sudo dnf repolist
Powinieneś zobaczyć coś takiego.   Aby sprawdzić, czy repozytorium MongoDB jest włączone czy nie, możesz użyć następującego polecenia.
sudo dnf repolist enabled
Powinieneś zobaczyć coś takiego.  

Krok 3. Instalacja MongoDB

Po dodaniu wymaganego repozytorium do naszego systemu AlmaLinux, możemy przejść dalej i zainstalować MongoDB, korzystając z następującego polecenia.
sudo dnf -y install mongodb-org
Po zakończeniu instalacji MongoDB automatycznie rozpocznie działanie na twoim systemie. Możesz to zweryfikować, wpisując następujące polecenie w terminalu.
sudo systemctl status mongod
Powinieneś zobaczyć coś takiego.   Jeśli nie uruchomiło się automatycznie, możesz je uruchomić za pomocą następującego polecenia.
sudo systemctl start mongod
Aby włączyć automatyczny start usługi MongoDB przy uruchamianiu systemu, uruchom następujące polecenie.
sudo systemctl enable mongod

Krok 4. Testowanie instalacji MongoDB

Najciekawszą częścią jest teraz przetestowanie naszej instalacji MongoDB. W tym celu utworzymy nowego użytkownika administracyjnego dla naszej instancji MongoDB. Najpierw zaloguj się do powłoki MongoDB za pomocą następującego polecenia.Advertisement
mongo
Teraz zaloguj się do promptu mongo.   Aby utworzyć nowego użytkownika z uprawnieniami do zarządzania bazą danych, będziemy musieli najpierw połączyć się z bazą danych admin. Aby to zrobić, wykonaj następujące polecenie w prompt.
use admin
Przykładowy wynik:   Następnie wykonaj następujące polecenie, aby utworzyć nowego użytkownika o nazwie Netcloud24 i haśle passwd1 oraz nadaj mu rolę userAdminAnyDatabase. Możesz utworzyć dowolną nazwę użytkownika i hasło. Nie zapomnij ustawić bezpiecznego hasła dla użytkowników.
db.createUser(
  {
    user: "netcloud24 ",
    pwd: "passwd1",
    roles: [ { role: "userAdminAnyDatabase", db: "admin" } ]
  }
)
Naciśnij Enter, aby zakończyć proces tworzenia użytkownika. Powinieneś zobaczyć coś takiego.   Aby sprawdzić swojego nowego użytkownika, wykonaj następujące polecenie.
show users
To polecenie powinno zwrócić listę użytkowników obecnych w systemie, w tym nowo utworzonego użytkownika, jak pokazano poniżej.  

Nasza oferta: 

VPS Windows Server
Was this answer helpful? 0 Users Found This Useful (0 Votes)