Jaki sprzęt komputerowy dla małej firmy

Mar 8, 2020

Jaki sprzęt komputerowy dla małego przedsiębiorstwa

 

W skład sprzętu komputerowego niezbędnego w małej firmie wchodzi niewątpliwie komputer z urządzeniami towarzyszącymi – monitorem, myszką, czy klawiaturą i głośnikami. W firmie przyda się drukarka, faks, skaner, kopiarka, czy ploter.

Nowoczesne firmy wiedzą, jak ważne jest wykorzystywanie różnorodnych rozwiązań IT dla zwiększania swojej konkurencyjności. Zastosowanie takich rozwiązań jest jednak możliwe, gdy firma jest wyposażona w odpowiedni sprzęt komputerowy.

Jakie urządzenia są przy tym absolutnie niezbędne?

IT w MSP

Wykorzystanie oprogramowania i usług z dziedziny IT wymaga zainwestowania w firmie w sprzęt komputerowy. Absolutnym minimum jest jeden komputer w firmie. Może to być komputer stacjonarny lub przenośny laptop.

W przedsiębiorstwach wykorzystujących najnowsze aplikacje biurowe i na przykład zaawansowane programy graficzne, będzie istniała konieczność zakupu komputerów wysokiej klasy, korzystających z kilkurdzeniowych procesorów i dużej pamięci operacyjnej RAM.

Komputery jednak szybko się „starzeją”, a kolejne aplikacje biurowe mają wyższe wymagania sprzętowe. Nie stwarza to jednak od razu konieczności wyrzucenia do kosza starego komputera i zakup nowego.

Można stary sprzęt rozbudować i udoskonalić, np. zmieniając procesor czy dokładając kości pamięci, co pozwoli na optymalizację kosztów przeznaczanych na IT w przedsiębiorstwie.

Najłatwiej rozbudowywać komputery stacjonarne, dlatego do biura firmy właśnie takie powinniśmy zakupić.

Należy jeszcze zaopatrzyć komputery w urządzenia niezbędne do ich użytkowania:

  • Monitor LCD lub LED
  • Myszkę
  • Klawiaturę
  • Drukarkę

W parze z komputerem, przedsiębiorca musi zakupić dla niego niezbędne, legalne oprogramowanie, w tym co najmniej system operacyjny Windows, pakiet Office, czy program antywirusowy, gdyż z reguły komputery firmowe połączone są z siecią internetową. To ostatnie wymusza na przedsiębiorcy zakup usługi internetowej, modemu oraz routera, do rozdzielenia sieci internetowej na kilka komputerów w przedsiębiorstwie.

Specjalistyczne urządzenia
W wielu przedsiębiorstwach prócz standardowych sprzętów komputerowych będzie istniała potrzeba wyposażenia biura czy siedziby firmy w inne urządzenia komputerowe, m.in. w ploter, skanery i inne. Warto wyposażyć się także w przenośne dyski komputerowe, dla wykonywania kopii bezpieczeństwa danych znajdujących się na dyskach komputerów stacjonarnych czy laptopów.

Dodaj komentarz