Outsourcing IT – na czym to polega i dlaczego warto?

Outsourcing IT – na czym to polega i dlaczego warto?

Outsourcing IT – na czym to polega i dlaczego warto?

Outsourcing to pojęcie zyskujące ostatnimi czasy na popularności. Wciąż nie słabnie również zapotrzebowanie na specjalistów i usługi IT. Czym jest outsourcing IT i czy jest to rozwiązanie, które warto wprowadzić w Twojej firmie? Wyjaśniamy pojęcia i mechanizmy związane z outsourcingiem IT i przedstawiamy jego zalety. Dowiedz się więcej.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing IT  Outsourcingu jest prosta. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza zlecanie zewnętrznym firmom wykonanie specjalistycznych usług. Zwykle jest to rozwiązanie efektywniejsze i tańsze niż bezpośrednie zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów w przedsiębiorstwie. Dzięki zlecaniu zewnętrznym firmom usług takich jak IT, księgowość, marketing, transport, rekrutacja, usługi prawne czy nawet sprzątanie, przedsiębiorstwo może maksymalizować rozwój w obrębie swojej specjalizacji, nie martwiąc się o organizację niezbędnych do jego funkcjonowania, lecz nie stanowiących sensu jego istnienia procesów. Najważniejszą zaletą outsourcingu jest dostęp do wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie, bez konieczności uruchamiania zasobów koniecznych do rekrutacji i utrzymania nowego pracownika. Jednocześnie outsourcing IT, marketingu, księgowości i innych usług zapewnia stałą obsługę wszystkich bieżących zadań. Nie trzeba martwić się o naturalne zmiany kadrowe, urlopy czy sytuacje losowe dotyczące kadry pracowniczej.
Outsourcing IT – dlaczego warto?

Usługi IT należą do najbardziej poszukiwanych na rynku. Obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie firmy, która nie korzysta w najmniejszym chociaż stopniu z technologii informacyjnych. Stąd na popularności zyskują usługodawcy, których specjalnością jest obsługa informatyczna firm.

Coraz więcej przedsiębiorstw ma świadomość zalet takiego rozwiązania – szacuje się, że niemal połowa firm korzysta z outsourcingu IT.

Usługodawcy współpracują oni zarówno z małymi, jak i średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami, każdemu oferując profesjonalne wsparcie w działalności, wedle jego potrzeb. Jednym z najważniejszych argumentów, który przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z usług profesjonalnej firmy IT, jest redukcja kosztów – zarówno rekrutacja, jak i same koszty związane z utrzymaniem pracownika pochłaniają znacznie więcej zasobów finansowych (a także czasu) niż wynagrodzenie profesjonalnej firmy świadczącej usługi IT. Nie trzeba ponadto inwestować w zaplecze techniczne czy szkolenia.

Dzięki temu można również błyskawicznie wprowadzać wszelkie zmiany i innowacje, polegając na doświadczeniu wysoko wykwalifikowanego zespołu specjalistycznego. To niezrównana wygoda i rozwiązanie, które pozwala skupić się na właściwej działalności firmy.

Ważną zaletą outsourcingu jest również elastyczność – zewnętrznej firmie można delegować jedynie pojedyncze zadania (np. stworzenie aplikacji mobilnej, dostosowanie działań firmy do wymagań RODO), a także stałą obsługę. Zakres współpracy zawsze jest dostosowany do potrzeb usługobiorcy – firma IT jest gotowa pomóc zawsze, gdy tego potrzebujesz. Obsługa informatyczna firm przez zewnętrznego wykonawcę może obejmować m.in.:obsługa informatyczna

  • obsługę sieci komputerowych,
  • zarządzanie urządzeniami sieciowymi,
  • obsługę serwisową sprzętu i oprogramowania komputerowego,
  • usuwanie awarii i usterek,
  • ochronę danych przed utratą,
  • zarządzanie serwerami,
  • wdrażanie nowych rozwiązań programistycznych i sprzętowych,
  • doradztwo i konsulting w zakresie IT oraz wiele innych usług.

Obsługa informatyczna firm – jak wybrać dobrego usługodawcę?

Obsługa informatyczna firm wiąże się z uzyskaniem dostępu do poufnych danych i realizacją odpowiedzialnych zadań. Przekazanie „obcym” rękom baz danych czy informacji o klientach i pracownikach może wydawać się ryzykownym krokiem. Nawiązując współpracę z zewnętrzną firmą IT, musisz więc mieć do niej pełne zaufanie. Dlatego bardzo ważne jest, by wybrać dobrego usługodawcę.

Decydując się na skorzystanie z outsourcingu IT, warto sprawdzić referencje i doświadczenie firm świadczących tego typu usługi. Atutem będą liczne pozytywne opinie klientów i partnerów, a także uzyskane certyfikaty związane z jakością przestrzeganych procedur. Zawczasu należy również upewnić się, czy usługodawca oferuje wszystkie interesujące Cię usługi oraz wymaganą elastyczność, która pozwoli Ci zdecydować się na obsługę selektywną lub pełną.

W Krakowie godnym uwagi usługodawcą zajmującym się obsługą informatyczną firm jest Networkmanager. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy dbają o powierzone im zadania z najwyższą rzetelnością. Szeroki zakres usług pozwala na nawiązanie współpracy w potrzebnym wymiarze. Jeśli poszukujesz doświadczonego partnera technologicznego do długotrwałej lub doraźnej współpracy opartej na zaufaniu i profesjonalizmie, z pewnością usługi Networkmanager będą dobrym wyborem.
Zleć usługi IT zewnętrznemu wykonawcy i wynieś swoją działalność na wyższy poziom

Outsourcing IT to nie tylko bieżąca pomoc w działalności firmy – to również szansa na szybszy i pewniejszy rozwój. Wsparcie specjalistów z zakresu technologii informacyjnych pozwala skupić się na polepszaniu jakości usług stanowiących główną oś działania przedsiębiorstwa. Jednocześnie umożliwia sprawną realizację nowych pomysłów i wprowadzanie innowacji, co nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zaplecza w zakresie zasobów ludzkich oraz procedur i technologii.

Jeśli zależy Ci więc na wyniesieniu działalności swojego przedsiębiorstwa na wyższy poziom, niezależnie od jego rozmiarów i zasięgu, outsourcing IT to z pewnością pomysł wart wzięcia pod rozwagę. Zlecając obsługę technologiczną i informatyczną zewnętrznemu podmiotowi, otwierasz bowiem przed swoją działalnością nowe, rozległe, nieznane dotąd możliwości.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *